Projekat „Enhancing Essential Skills: Empowering Youth Workers“ podržan od strane Erasmus+ Action type KA153-YOU – Mobility of youth workers, usmeren je na jačanje kapaciteta organizacija civilnog društva koje rade sa mladima u riziku od socijalne isključenosti. Kroz različite aktivnosti, uključujući studijske posete, razmenu najboljih praksi i izgradnju partnerstava, projekat će imati za cilj unapređenje veština i znanja učesnika, kako bi poboljšali kvalitet usluga koje će pružati mladima u lokalnim zajednicama.
- Pripremna poseta u Šibeniku, Hrvatska
Tokom septembra 2024. godine održali smo pripremnu posetu u Šibeniku, u Centru za socijalnu inkluziju, kako bi se partneri međusobno upoznali, dogovorili detalji budućih studijskih putovanja i aktivnosti.
- Studijska poseta u Helsinkiju i Turkuu, Finska
Učesnici su imali priliku da se upoznaju sa radom organizacije Valo-Valmennusyhdistys, i metodologijama poput “Avanturističkog obrazovanja (Adventure Education)’‘, kao i sa metodama rada kao što su „Youth Guarantee House„ i „NUOTTI coaching„. Ova poseta omogućila je učesnicima da nauče različite pristupe u radu sa mladima u riziku, i kako da dopru do mladih (Outreach Youth Work) odnosno radu na terenu s mladima, gde u partnerstvu sa lokalnim vlastima, terenski omladinski radnici pružaju individualnu podršku mladima, prilagođavajući se njihovim potrebama.
Avanturističko obrazovanje predstavlja obrazovni pristup koji koristi prirodu kao okruženje za sticanje znanja i razvoj ličnih veština kroz razne aktivnosti poput kampovanja, pešačenja, kajakarenja i jedrenja (u njihovom slučaju) u skladu sa prirodnim okruženjem. Cilj je da mladi iskuse lični rast kroz izazove koji se razlikuju od svakodnevnog života, omogućavajući im da razviju društvene veštine, otpornost na neizvesnost, emocionalnu kontrolu i sposobnost rešavanja problema. Ovaj metod se temelji na praktičnim iskustvima i vođen je od strane stručnjaka, sa naglaskom na inkluziju, jačanje socijalne veštine i jačanje samopouzdanja učesnika.
- Studijska Poseta u Novom Sadu, Srbija
Fokus ove posete bio je na upoznavanju strategija i praksi za kreiranje i korišćenje digitalnih alata, te primeni principa održivosti u obrazovnim kontekstima. Učesnici su stekli praktična znanja o radu sa mladima u riziku, koja će direktno primeniti u svojim lokalnim zajednicama.
Spomenuli bi i naše interaktivne radionice sa Points of You karticama koje su nam omogućile uvide u kreativno rešavanje problema, timski rad i strateško planiranje.
Očekivani rezultati projekta:
- Unapređenje kvaliteta Usluga:
Organizacije će implementirati nova znanja i metode u svoj svakodnevni rad, što će rezultirati poboljšanjem kvaliteta usluga koje će pružati mladima u riziku. Ovo će uključivati prilagođavanje mentorskih programa i razvoj individualizovanih planova rada. - Razvoj novih Programa:
Učesnici će razviti nove programe i pristupe u radu sa mladima, koji će biti usmereni na njihovo osnaživanje i aktivno učešće u društvu. - Širenje mreže saradnje:
Projekat će omogućiti uspostavljanje novih profesionalnih kontakata i jačanje saradnje među organizacijama na evropskom nivou, što će doprineti dugoročnom razvoju rada sa mladima.
Ovaj projekat će direktno doprineti poboljšanju rada organizacija, i uticati na lokalne zajednice kroz podizanje svesti o potrebama mladih u riziku i promociju inkluzije i socijalne kohezije.
Partneri na projektu:
- Centar za socijalnu inkluziju Šibenik (Hrvatska) – vodeća organizacija
- Valo-Valmennusyhdistys ry (Finska) – partner organizacija koja se bavi podrškom mladima, posebno onima u riziku od socijalne isključenosti.
- Novosadski edukativni centar (NEC) (Srbija) – partner organizacija koja je posvećena obrazovanju, mentorstvu i osnaživanju mladih, sa posebnim fokusom na društveno osetljive grupe.